Opublikowane na Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Poznaniu (http://ww.poznan.wuoz.gov.pl)

Strona główna > Tajemnice kościoła w Rękawczynie

Tajemnice kościoła w Rękawczynie [1]

[2]

Od 30 lipca do 20 sierpnia na terenie gminy Orchowo w miejscowości Rękawczyn trwał X Międzynarodowy Obóz Archeologiczny. W obozie uczestniczyli pracownicy i studenci archeologii i antropologii z Polski (Konin, Gdańsk i Kraków), Ukrainy (Kijów, Czernichów), Białorusi (Mińsk), Rosji (Briańsk).

Od kilku lat podczas prac ornych na polu w Rękawczynie odkrywano fragmenty ludzkich kości oraz ceramiki. W związku z powyższym w roku 2015 zorganizowana została wizja lokalna z udziałem pracowników Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, Urzędu Gminy w Orchowie i Muzeum Okręgowego w Koninie. Wstępne rozpoznanie potwierdziło występowanie na polu pozostałości kościoła p.w. św. Wawrzyńca, cmentarzyska przykościelnego oraz osady. Podjęto wówczas decyzję o przeprowadzeniu badań archeologicznych w ramach Międzynarodowego Obozu Archeologicznego.

Z dotychczasowy badań wyłonił się szeroki zakres zasiedlenia na terenie miejscowości Rękawczyn. Najstarsze ślady pochodzą z okresu neolitu (kultura ceramiki wstęgowej, kultura pucharów lejkowatych, kultura ceramiki sznurowej). Z tego okresu odkryto fragmenty ceramiki oraz 2 siekierki kamienne. Następne ślady osadnictwa wiązane są już z ludnością kultury łużycka (kilka jam zasobowych, ceramika), a następnie z ludnością kultury przeworskiej (fragmenty ceramiki, przęślik).

Później zaczyna się już historia średniowiecza, reprezentowana przez pozostałości kościoła i cmentarzysko. Pierwsza wzmianki o kościele w Rękawczynie jest dość późna, ponieważ pochodzi z roku 1390 r. Kościół funkcjonował do wieku XVII. Pod koniec XVI wieku bowiem ówcześni dziedzice Kunowscy przyjęli protestantyzm, co przyczyniło się do upadku parafii i efekcie do ruiny kościoła (ostatnia wzmianka o kościele pochodzi z roku 1697).

Na terenie wykopalisk odkryto ślady fundamentów kościoła, co może wskazywać, że był to kościół drewniany na podmurówce ceglanej. Z wyposażenia kościoła zachowały się między innymi fragmenty szkła witrażowego, ołowiane ramki do witraży oraz naczynko z cyny służące do olejów świętych.

W ostatnim dniu prac polowych odsłonięto strop krypty w kościele p.w. św. Wawrzyńca. W związku z tym planuje się w roku 2017 kontynuację badań wykopaliskowych i odsłonięcie wnętrza krypty.

Wokół kościoła funkcjonował cmentarz, na którym odkryto liczne pochówki (między innymi szkielet kobiety z zachowanymi in situ kabłączkami skroniowymi).

Ze wstępnej analizy zebranego materiału zabytkowego można wnioskować o wcześniejszej metryce kościoła. Wydaje się, że można wiązać jego powstanie z końcem wieku XIII, a nie XIV.

Najmłodsze fazy zasiedlenia stanowiska wiąże się z okresem nowożytnym (fragmenty ceramiki, monety, takie jak denary Kazimierza Jagiellończyka, denar Kazimierza i Albrechta Pruskiego, czy Karola Gustawa). Na końcu wieku XVII to wszystko zmieniło się w pole orne.
              Wyniki badań zostały przedstawione 18 sierpnia podczas międzynarodowej konferencji archeologiczno-historycznej „My – wczoraj, dziś i jutro ....”, która odbyła się w kościele p.w. św. Marcina w Linówcu. 

 

[3] [4] [5] [6] [7]

[8] [9] [10] [11] [12]

[13] [14] [15] [16] [17]

[18] [19]

 

 

Autor: Natalia Lipowczyk
Data utworzenia: 19.08.2016 - 13:53
Ostatnia aktualizacja: Administrator techniczny strony
Data aktualizacji: 09.04.2021 - 16:29

Źródłowy URL:http://ww.poznan.wuoz.gov.pl/tajemnice-kosciola-w-rekawczynie

Odnośniki
[1] http://ww.poznan.wuoz.gov.pl/tajemnice-kosciola-w-rekawczynie [2] http://ww.poznan.wuoz.gov.pl/sites/default/files/mini/zabytki_wydzielone_-_ozdobna_aplikacja_odnaleziona_na_powierzchni_stanowiska.jpg [3] https://poznan.wuoz.gov.pl/sites/default/files/aktualnosci/jama_na_osadzie.jpg [4] https://poznan.wuoz.gov.pl/sites/default/files/aktualnosci/wejscie_do_krypty.jpg [5] https://poznan.wuoz.gov.pl/sites/default/files/aktualnosci/pochowki_na_cmentarzu_przykoscielnym_1.jpg [6] https://poznan.wuoz.gov.pl/sites/default/files/aktualnosci/pochowki_na_cmentarzu_przykoscielnym_6.jpg [7] https://poznan.wuoz.gov.pl/sites/default/files/aktualnosci/pochowki_na_cmentarzu_przykoscielnym_7.jpg [8] https://poznan.wuoz.gov.pl/sites/default/files/aktualnosci/pochowki_na_cmentarzu_przykoscielnym_8.jpg [9] https://poznan.wuoz.gov.pl/sites/default/files/aktualnosci/kablaczki_-_kablaczki_in_situ.jpg [10] https://poznan.wuoz.gov.pl/sites/default/files/aktualnosci/kablaczki_-_jeden_z_trzech_kablaczkow_skroniowych_odnalezionych_przy_czaszce_kobiety_pochowanej_w_grobie_nr_2.jpg [11] https://poznan.wuoz.gov.pl/sites/default/files/aktualnosci/ceramika_-_fragment_ceramiki_wczesnosredniowiecznej_z_x_wieku.jpg [12] https://poznan.wuoz.gov.pl/sites/default/files/aktualnosci/ceramika_-_naczynie_stolowe_ludnosci_kultury_luzyckiej_z_okresu_halsztackiego.jpg [13] https://poznan.wuoz.gov.pl/sites/default/files/aktualnosci/zabytki_wydzielone_-_fragment_aplikacji_maryjnej.jpg [14] https://poznan.wuoz.gov.pl/sites/default/files/aktualnosci/zabytki_wydzielone_-_kosciana_rekojesc_noza_z_osady._chyba_starsza_niz_xiii_w.jpg [15] https://poznan.wuoz.gov.pl/sites/default/files/aktualnosci/zabytki_wydzielone_-_medalik.jpg [16] https://poznan.wuoz.gov.pl/sites/default/files/aktualnosci/zabytki_wydzielone_-_naczynie_cynowe_o_mozliwej_funkcji_liturgicznej.jpg [17] https://poznan.wuoz.gov.pl/sites/default/files/aktualnosci/zabytki_wydzielone_-_okucie_pasa.jpg [18] https://poznan.wuoz.gov.pl/sites/default/files/aktualnosci/zabytki_wydzielone_-_ozdobna_aplikacja_lub_medalik.jpg [19] https://poznan.wuoz.gov.pl/sites/default/files/aktualnosci/konferencja_1.jpg